Artykuł sponsorowany

Czym są i gdzie najczęściej są stosowane nitonakrętki?

Czym są i gdzie najczęściej są stosowane nitonakrętki?

Nitonakrętki to elementy, które dzielą się na różne rodzaje, przy czym wszystkie z nich mają za zadanie umiejscowienie gwintu w arkuszach blachy i innych materiałach, których gwintowanie jest nieopłacalne. Więcej na temat nitonakrętek i ich zastosowania przeczytasz natomiast w poniższym artykule. 

Czym są nitonakrętki i jakie są zalety ich zastosowania?

Nitonakrętka to specyficzny rodzaj nitu rurkowego, który charakteryzuje się posiadaniem wewnętrznego gwintu. Jest on stosowany do łączenia stosunkowo cienkościennych elementów, których otwory nie mogą być tradycyjnie nawiercane. Przykładem takich elementów może być delikatna blacha. Konstrukcja nitonakrętki składa się z trzech części: kołnierza, gwintowanej części oraz cienkościennej części niegwintowanej podlegającej deformacji. Nitonakrętki umożliwiają trwałe i niezawodne łączenie cienkich elementów, eliminując potrzebę tradycyjnego gwintowania. Stanowią one przydatne narzędzie dla profesjonalistów zajmujących się montażem, umożliwiając skuteczną i efektywną pracę.

Jakie są podstawowe rodzaje nitonakrętek?

Jednym z kluczowych podziałów nitonakrętek, jest ich podział ze względu na materiał. Przykładowo w ofercie producenta nitonakrętek Sariv dostępne są one w wariancie stalowym, aluminiowym oraz nierdzewnym A2 i A4. Nitonakrętki ze stali nierdzewnej są szczególnie trwałe i odporne na działanie czynników zewnętrznych, dzięki swojej trwałej powłoce. Z kolei nitonakrętki aluminiowe charakteryzują się łatwością montażu i są bardziej elastyczne oraz miękkie. Nitonakrętki różnią się również ze względu na rozmiar, kształt kołnierza oraz rodzaj tulei. Dlatego też wyróżnia się modele okrągłe, sześciokątne oraz kwadratowe, umożliwiające dopasowanie do konkretnych wymagań i preferencji. 

Gdzie najczęściej są stosowane nitonakrętki?

Nitonakrętki znajdują zastosowanie w wielu branżach. Są szeroko stosowane w przemyśle motoryzacyjnym, lotniczym oraz w budownictwie i inżynierii. Przykładowo w branży motoryzacyjnej, nitonakrętki znajdują zastosowanie w konstrukcji samochodów, gdzie muszą zapewnić trwałe i bezpieczne połączenia w różnych elementach, z kolei w budownictwie wykorzystuje się je do łączenia cienkich arkuszy blach.