Artykuł sponsorowany

Co warto wiedzieć przed wyborem choinki na pniu?

Co warto wiedzieć przed wyborem choinki na pniu?

Choć Boże Narodzenie zbliża się wielkimi krokami, nie wszyscy zdążyli jeszcze wybrać idealnej choinki na pniu. Zanim jednak zdecydujesz się na zakup, warto poznać kilka ważnych informacji dotyczących tego rodzaju drzewek. Nie tylko pozwoli to na świadomy wybór, ale także sprawi, że Twoja choinka będzie wyglądać pięknie przez cały okres świąteczny. W tym artykule dowiesz się, jakie są zalety choinki na pniu, jak ją pielęgnować oraz jakie gatunki warto rozważyć.

Zalety choinki na pniu

Choinka na pniu to świetna alternatywa dla tradycyjnych drzewek ciętych, które często szybko więdną i tracą swoją urodę. Dzięki temu, że drzewko jest posadzone w doniczce z bryłą korzeniową, może dłużej utrzymać swoją świeżość i zdrowy wygląd. Ponadto takie choinki są bardziej ekologiczne, gdyż po zakończeniu świąt można je posadzić w ogrodzie lub przekazać do miejskiego parku. Warto również dodać, że choinka na pniu jest stabilniejsza niż cięta, dzięki czemu mniej narażona jest na przewrócenie się pod wpływem ciężaru ozdób.

Czas na zakup choinki

Pierwszym krokiem do wyboru idealnej choinki na pniu jest ustalenie odpowiedniego terminu jej zakupu. W Polsce tradycyjnie drzewka świąteczne kupuje się na początku grudnia, jednak warto wiedzieć, że im wcześniej dokonamy zakupu, tym większy wybór będziemy mieli do dyspozycji. Jeśli zależy nam na tym, aby choinka była jak najdłużej świeża, warto postawić na drzewko cięte tuż przed Świętami. W

Jak dbać o choinkę na pniu

Aby choinka na pniu długo cieszyła oko swoim pięknem, należy dbać o nią odpowiednio. Przede wszystkim ważne jest, aby nie przesadzać z ilością wody – zbyt duże jej podlewanie może doprowadzić do gnicia korzeni. Wskazane jest również, aby choinkę postawić z dala od źródeł ciepła, takich jak grzejniki czy kominki, które mogą wysuszać drzewko. Ponadto warto pamiętać, że choinka na pniu potrzebuje również dostępu do światła dziennego – najlepiej umieścić ją więc w pobliżu okna.

Wybór odpowiedniego gatunku

Wybierając choinkę na pniu, warto zwrócić uwagę na jej gatunek. W Polsce najpopularniejsze są świerki pospolite oraz jodły kaukaskie. Świerk posiada sztywne i mocne gałązki, które dobrze prezentują się podczas ozdabiania, jednak igły tego drzewka szybko opadają. Jodła kaukaska natomiast zachowuje igły dłużej, a jej gałązki są bardziej elastyczne i giętkie. Innym godnym uwagi gatunkiem jest sosna wejmutka, która charakteryzuje się długimi i miękkimi igłami oraz przyjemnym zapachem.

Gdzie kupić choinkę na pniu

Choinki na pniu można nabyć zarówno w tradycyjnych sklepach ogrodniczych, jak i na specjalnych jarmarkach świątecznych. Warto jednak sprawdzić, czy drzewko pochodzi z legalnej hodowli oraz czy posiada odpowiednie certyfikaty. Ponadto warto zwrócić uwagę na stan drzewka – choinka powinna być zdrowa, zielona i dobrze uformowana. Przed zakupem warto również sprawdzić, czy bryła korzeniowa jest odpowiednio nawilżona oraz czy doniczka jest dopasowana do wielkości drzewka.

Odpowiednie przygotowanie choinki do postawienia

Po zakupie choinki na pniu ważne jest odpowiednie przygotowanie jej do postawienia w domu. Przede wszystkim należy przyciąć dolne gałęzie, aby ułatwić umieszczenie drzewka w stojaku. Następnie warto zrobić niewielkie nacięcie na pniu, które ułatwi wchłanianie wody przez drzewko. Choinkę warto również przemyć ciepłą wodą, aby usunąć ewentualne zabrudzenia oraz pozbyć się niepożądanych gości, takich jak pajęczaki czy owady. Po umyciu drzewka warto odczekać kilka godzin, aby choinka dobrze obeschła przed dekorowaniem.